Európska liga 2021/2022 – žreb, program, skupiny, tabuľky, termíny, kurzy + kde sledovať zápasy Europa League NAŽIVO

Futbalová Európska liga je tu! Spoznajte program zápasov, skupiny EL, tabuľky alebo kurzy na víťazov. Dozviete sa aj to, ako sledovať UEFA Europa League live v TV alebo na internete.

Európska liga UEFA 2021/22 ⚽ program, kurzy, tabuľky, skupiny

Skupinová fáza Európskej ligy sa začala 16. septembra. Sezóna 2021/22 je už 51. ročníkom, ale iba 13. ročníkom po zmene názvu z Pohára UEFA.

Víťaza tohto ročníku spoznáme vo finále Európskej ligy, ktoré uvidíte 18. mája 2022 na Ramón Sánchez Pizjuán Stadium v španielskej Seville.

Ani tento rok v Európskej lige neuvidíte žiadny so slovenských tímov. Slovenský majster Slovan Bratislava vypadol v kvalifikácii proti Olympiakosu.

Napriek tomu, ale na Slovensku patria zápasy Európskej ligy hneď po Lige majstrov k najsledovanejším športovým prenosom.

Tipujte Európsku ligu s bonusom 20 € zadarmo!
Budete presmerovaní na oficiálnu stránku Tipsport.sk

⚽ Udalosť Európska liga 2021/22
🗓️ Skupinová fáza 16. 09. – 09. 12. 2021
⭐ Play-off  17. 02. – 05. 05. 2022
🏆 Finále Európskej ligy 18. máj 2022, Sevilla
💰 Naj kurzy na EL Tipsport Fortuna
📝 Počet tímov 32
📺 TV prenos RTVS, ČT sport, Sport1, Sport2

Žrebovanie Európskej ligy

Žreb šestnásťfinále Európskej ligy (vyraďovacia fáza)

 • Sevilla – Dinamo Záhreb
 • Atalanta – Olympiakos 
 • RB Lipsko – Real Sociedad
 • FC Barcelona – Neapol
 • FK Zenit Petrohrad – Real Betis
 • Dortmund – Ranger
 • Šerif Tiraspoľ – Braga
 • Lazio Rím – FC Porto

Žreb Európskej ligy

Žreb Európskej ligy sa koná každoročne na konci augusta. Aký je systém rozdelenia do skupín a ako prebieha žreb Európskej ligy?

32 tímov, ktoré postúpili do skupinovej fázy sa rozdelí do 4 košov na základe klubových koeficientov UEFA. Losuje sa až do momentu, kým sa nevytvorí rovnako ako v Lige majstrov 8 skupín so 4 tímami v každej skupine. 

Platí rovnaké obmedzenie ako v Lige majstrov – v skupine nemôžu proti sebe nastúpiť kluby z rovnakej futbalovej asociácie (z rovnakej krajiny).

Do skupinovej fázy sa dostane:

 • 12 tímov sa kvalifikuje automaticky,
 • 10 mužstiev postupujúcich z kvalifikácie UEFA Europa league,
 • 10 tímov, ktoré sa presunuli do EL z kvalifikácie Ligy majstrov.

Kurzy na Európsku ligu

Vďaka tomu, že je Európska liga tak sledovaná súťaž, kurzová ponuka na Európsku ligu je vypísaná v každej slovenskej stávkovej kancelárii.

Nezabudnite však na to najdôležitejšie! Vyberte si najlepšiu stávkovú kanceláriu so širokou kurzovou ponukou alebo podľa toho aké ponúkajú stávkové kancelárie bonusy. My jednoznačne odporúčame stávkové kancelárie Tipsport alebo Fortuna.

Neviete čo dať na tiket? Inšpirujte sa našimi tipmi na Ligu majstrov, Európsku ligu a EKL!

V stávkovej kancelárii Tipsport si môžete staviť na celkového víťaza Európskej ligy aj keď je už súťaž v plnom prúde. Skontrolujte si tabuľku s kurzami na Európsku ligu a nájdite v nej vášho favorita na celkové víťazstvo. 

Stávkové kancelárie umožňujú natipovať si okrem celkového víťaza EL aj víťazov skupín Európskej ligy alebo umiestnenie do 2. miesta v skupine.

TímKurzTímKurz
Dortmund 7.00 FC Sevilla 9.00
FC Barcelona 11.00 Atalanta 12.00
Rangers 130.00 FC Porto 30.00
West Ham 11.00 Lazio Rím 30.00
Galatasaray 80.00 Betis Sevilla 30.00
Neapol 11.00 Frankfurt 40.00
Lyon 16.00 Monaco 25.00
Leverkusen 16.00 Celtic 40.00
San Sebastian 30.00 Petrohrad 40.00

TOP stávkové kancelárie v SR a bonusy
Stávková kanceláriaVstupný bonus + bonus zadarmoZískať bonus
⭐ 4.000 € + 20 € zadarmo ⭐ Tipsport.sk
30 € bez rizika + 30 € kredit a 30 FS iFortuna.sk
2.000 € + 70 € stávka bez rizika SynotTip.sk
5.000 € + 20 € stávka bez rizika DOXXbet.sk

Program Európskej ligy

Európska liga sa hrá v tradičných termínoch a systémom, ktorý by sme mohli rozdeliť na 3 hlavné fázy:

Chcete spoznať kalendár Európskej ligy? Termín žrebu Európskej ligy a jednotlivých fáz sú každý rok približne rovnaké. V tabuľke rýchlo nájdete všetky dôležité dátumy, ktoré sú spojené s Európskou ligou 2021/22.

Európska ligaSezóna 2021/22
Kvalifikácia EL 19. júl – 26. august
Žreb skupinovej fázy EL 27. august
Skupinová fáza 16. 9. – 9. 12. 2021
Žreb playoff Európskej ligy 13. 12. 2021
Playoff zápasy o osemfinále 17. 2. a 24. 2. 2022
Žreb osemfinálových dvojíc 25. 2. 2022
Osemfinálové zápasy 10. 3. a 17. 3. 2022
Žreb štvrťfinálových dvojíc 18. 3. 2022
Štvrťfinále 7. 4. a 14. 4. 2022
Semifinálové zápasy 28. 4. a 5. 5. 2022
Finále Európskej ligy 18. máj 2022

Kvalifikácia na Európsku ligu

V kvalifikácii do skupinovej fázy Európskej ligy nastali veľké zmeny. Po vzniku Európskej konferenčnej ligy ako ďalšej európskej súťaže sa počet tímov v skupinovej fáze znížil zo 48 na 32. Ovplyvnilo to tým pádom aj systém, ktorým sa hrá kvalifikácia Európskej ligy.

Od sezóny 2021/22 už uvidíte kvalifikačné súboje iba v 2 kolách. Prvé kolo odohrajú mužstvá v rámci 3. predkola Európskej ligy a druhé kolo (play-off kvalifikácie EL) bude pre tímy poslednou prekážkou pred postupom do skupinovej fázy.

Vzhľadom na postavenie Slovenska v rebríčku UEFA uvidíte slovenský klub v Europa League jedine vtedy, keď majster Slovenska vypadne v kvalifikácii Ligy majstrov (minimálne z 2. predkola). To bol presne prípad Slovanu Bratislava, ktorý postúpil cez 3. predkolo a Lincoln Red Imps, ale nezvládol posledný krok a v play-off kvalifikácie EL vypadol proti Olympiakos.

Tímy, ktoré skončia vo Fortuna lige na 2. a 3. mieste budú začínať v kvalifikácii EKL. Poslednú miestenku získava víťaz Slovenského pohára. Ak je víťazom pohára jedno z mužstiev na prvých troch miestach, mužstvá na priečkach 4., 5., 6. a 7. budú hrať baráž o EKL.

Skupiny Európskej ligy 2021/22

Veľká zmena prichádza v UEFA Europa league v sezóne 2021/22. Počet účastníkov skupinovej fázy sa zredukuje zo 48 na 32. Rozdelenie mužstiev bude teda na vlas rovnaké ako v Lige majstrov – uvidíme 8 skupín a v každej z nich budú 4 futbalové tímy.

Na konci augusta sme videli žreb skupinovej fázy Európskej ligy. Už klasicky sa v skupinách Európskej ligy bude hrať systémom každý s každým na domácom i súperovom ihrisku. Víťaz skupiny postupuje priamo do osemfinále. Druhé tímy z tabuľky sa „pobijú“ v dvojzápase o postup do osemfinále s mužstvami, ktoré skončili na 3. mieste v skupinovej fáze Ligy majstrov.

Mužstvá, ktoré skončia na 3. mieste v tabuľke Európskej ligy však na rozdiel od predchádzajúcich rokov nevypadávajú z pohárovej Európy, ale presúvajú sa do play-off Európskej konferenčnej ligy.

V prípade rovnosti bodov medzi tímami po odohratí všetkých zápasov rozhodujú o postupujúcom tieto kritériá:

 • Vyšší počet bodov zo vzájomných zápasov,
 • Gólový rozdiel (strelené góly vs. inkasované góly) zo vzájomných zápasov,
 • Vyšší počet strelených gólov zo vzájomných zápasov.

Ak žiadne z predchádzajúcich pravidiel nevedie k rozhodnutiu, uplatňujú sa k rozhodnutiu o postupujúcich nasledovné kritériá:

 • Vyšší gólový rozdiel zo všetkých skupinových zápasov,
 • Vyšší počet strelených gólov zo všetkých zápasov skupiny,
 • Vyšší počet strelených gólov na ihrisku súperov zo všetkých skupinových zápasov,
 • Vyšší počet výhier v skupine,
 • Vyšší počet výhier „vonku“ zo všetkých skupinových zápasov,
 • Nižší počet disciplinárnych bodov zo všetkých zápasov skupiny za červené a žlté karty (červená karta – 3 body, žltá karta – 1 bod, vylúčenie za dve žlté karty – 3 body),
 • Vyšší klubový koeficient.

Zloženie skupín Európskej ligy

Základné skupiny EL 2021/22

V tabuľke si pozrite aktuálne umiestnenie tímov v skupinách Európskej ligy.

Skupina A

Tabuľku poskytuje SofaScore.com

Skupina B

Tabuľku poskytuje SofaScore.com

Skupina C

Tabuľku poskytuje SofaScore.com

Skupina D

Tabuľku poskytuje SofaScore.com

Skupina E

Tabuľku poskytuje SofaScore.com

Skupina F

Tabuľku poskytuje SofaScore.com

Skupina G

Tabuľku poskytuje SofaScore.com

Skupina H

Tabuľku poskytuje SofaScore.com

Vyraďovacia fáza

Vyraďovacia fáza začína play-off kolom o osemfinále. V tomto play-off kole budú bojovať o osemfinále Európskej ligy tímy, ktoré skončili na 2. mieste v skupinovej fáze EL s tímami, ktoré obsadili 3. miesto v skupinovej fáze Ligy majstrov. Akým systémom budú bojovať jednotlivé futbalové mužstvá o play-off v európskych ligách si pozrite na obrázku nižšie.

Ako funguje play-off európskych futbalových líg
Ako funguje play-off európskych futbalových líg

Vo vyraďovacej fáze Europa league (tzv. playoff) hrá dvojica tímov vždy 2 zápasy známym systémom doma-vonku. Tím, ktorý strelí v danom dvojzápase viac gólov postupuje do ďalšej fázy (časti) turnaja.

Výnimkou je iba finále Európskej ligy, ktoré sa hrá na 1 víťazný zápas na neutrálnej pôde (štadión určí UEFA).

Pokiaľ nastane vo vyraďovacej fáze situácia, že je počet gólov rovnaký, už viac nerozhoduje vyšší počet gólov na súperovom ihrisku, ale prichádza na rad predĺženie a penaltový rozstrel. Viac informácií nájdete vo vysvetlení nižšie.

Dlhoročné pravidlo zrušené

Od sezóny 2021/22 prinášajú všetky európske súťaže zásadnú novinku. Pravidlo zvýhodňujúce mužstvo, ktoré strelilo na ihrisku súpera viac gólov už neplatí! Asociácia UEFA toto dlhoročné pravidlo zrušila po viac ako piatich desaťročiach.

Aký bol princíp tohoto pravidla? Mužstvo, ktoré na domácom ihrisku prehralo 0:1 a na ihrisku súpera vyhralo 1:2, postúpilo ďalej napriek tomu, že celkové skóre z dvojzápasu bolo 2:2. Jednoducho postúpilo ďalej vďaka tomu, že strelilo práve na súperovom ihrisku viac gólov.

Toto pravidlo ale UEFA od sezóny 2021/2022 ruší vo všetkých európskych futbalových súťažiach – v Lige majstrov, Európskej lige aj Európskej konferenčnej lige.

Podľa predstaviteľov UEFA pravidlo o góloch na súperovom ihrisku negatívne ovplyvňovalo taktiku mužstiev, keďže tímy často hrali na domácom ihrisku zo zabezpečenej obrany, aby nedali súperovi pred odvetou výhodu. Od sezóny 2021/22 sa tak v prípade rovnosti bodov dočkáme predĺženia 2 × 15 minút a ak sa nerozhodne ani v predĺžení, príde na rad penaltový rozstrel.

Ako sledovať Európsku ligu live

V porovnaní s exkluzívnou Ligou majstrov, Európska liga je čo sa týka live prenosov omnoho dostupnejšia. Na to, aby ste si vychutnali zápasy Európskej ligy v priamom prenose nemusíte mať zaplatené prémiové balíčky športových programov u svojich poskytovateľov TV. V stávkových kanceláriách uvidíte live stream Európskej ligy jedine z kvalifikačných zápasov.

Európska liga v TV

Ak chcete sledovať Európsku ligu v televízii, stačí si jednoducho zapnúť RTVS, kde na Dvojke nájdete priame prenosy aj zo skupinovej fázy EL. RTVS získala vysielacie práva pre sezóny 2021/2022, 2022/2023 aj 2023/2024. A to nielen pre Európsku ligu, ale aj novo vzniknutú Európsku konferenčnú ligu. Vysielať môže aj zostrihy ostatných zápasov a tiež oficiálny magazín UEFA.

Okrem RTVS môžete sledovať Európsku ligu aj na českých športových kanáloch ČT sport, Sport1 a Sport2. Z českých kanálov má právo prvej voľby ČT sport, sledovať ale môžete iba jeden zápas daného kola. Na TV staniciach Sport1 a Sport2 uvidíte až 6 zápasov z EL a EKL každý štvrtok – v rámci celej sezóny tak budete môcť sledovať približne 60 zápasov.

Európska liga online

V prípade, že nemôžete sledovať Európsku ligu v pohodlí domova na vašom televízore, výbornou alternatívou je aj sledovanie zápasov cez internetovú stránku rtvs.sk. EL si tak môžete pozrieť aj na vašom telefóne alebo tablete.

POZOR! Live stream Európskej ligy na RTVS môžete na vašom PC, mobile alebo tablete sledovať iba z územia SR!

Slováci v Európskej lige

Po vzniku Európskej konferenčnej ligy uvidíme slovenský klub v UEFA Europa league jedine vtedy, ak vypadne z kvalifikácie Ligy majstrov (minimálne z 2. predkola kvalifikácie).

To všetko kvôli postaveniu Slovenska v rebríčku UEFA a klubovým koeficientom, vďaka ktorým získa Slovensko 1 miestenku v kvalifikácii Ligy majstrov a 3 miestenky v kvalifikácii Európskej konferenčnej ligy.

Slováci v Európskej lige v sezóne 2021/22
Futbalový klubHráč
SSC Neapol Stanislav Lobotka
Ferencváros Budapešť Róbert Mak
Sparta Praha Dávid Hancko, Lukáš Štetina, Lukáš Haraslín, Dominik Holec

Koľko zarobia futbalové kluby v Európskej lige

V porovnaní s prestížnou Ligou majstrov sú odmeny za účasť a dobré výsledky v Európskej lige o poznanie nižšie. Celková dotácia Európskej ligy je vo výške 465 miliónov EUR, čo je asi o 100 miliónov menej ako minulú sezónu a o viac ako 50 % menej oproti celkovej dotácii Ligy majstrov.

Stále však ide pre mnohé európske kluby o veľmi atraktívne peniaze, ktoré môžu použiť na svoj rozvoj. Celková dotácia Európskej ligy sa rozdelí nasledovným spôsobom:

 • 3.630.000 € získa tím, ktorý postúpi do skupinovej fázy Európskej ligy,
 • 630.000 € za výhru v skupine alebo 210.000 € za remízu,
 • 1.100.000 € ako odmena pre víťaza skupiny a 550.000 € pre druhé mužstvo v tabuľke,
 • 1.200.000 € získa každý tím postupujúci do osemfinále,
 • 1.800.000 € získa mužstvo, ktoré sa prebojuje do štvrťfinále,
 • 2.800.000 € zarobí každý tím, ktorý sa dostane do semifinále,
 • 4.600.000 € získa každý z klubov, ktorý postúpi až do finále,
 • 8.600.000 € ako EXTRA bonus za výhru vo finále Európskej ligy.

Vítazi Európskej ligy

Vďaka dlhoročnej histórii poznáme až 29 európskych futbalových tímov, ktoré získali prestížnu trofej pre víťaza Európskej ligy. Najviac titulov získala Sevilla – z triumfu sa hráči tohto tímu radovali až 6×. O druhé miesto sa delia až 4 tímy s 3 triumfami (Inter Miláno, Liverpool, Juventus a Atlético) a na treťom mieste je až 8 tímov, ktoré vyhrali Európsku ligu 2×.

Víťazi Európskej ligy

Chcete si podať stávku na víťaza Európskej ligy v sezóne 2021/2022? Určite vám príde vhod aj tabuľka víťazov za posledné roky.

RokFutbalové mužstvo
2021 / 2022 ?
2020 / 2021 Villarreal CF
2019 / 2020 Sevilla FC
2018 / 2019 Chelsea FC
2017 / 2018 Atlético de Madrid
2016 / 2017 Manchester United
2015 / 2016 Sevilla FC
2014 / 2015 Sevilla FC
2013 / 2014 Sevilla FC
2012 / 2013 Chelsea FC
2011 / 2012 Atlético de Madrid

Najčastejšie otázky a odpovede

1️⃣ Kde sledovať Európsku ligu?

Európska liga v TV je dostupná oveľa jednoduchšie ako prestížna Liga majstrov. Zápasy Európskej ligy môžete sledovať na RTVS, ČT Sport alebo Sport1 a Sport2.

2️⃣ Kde nájdete najlepšie kurzy na Európsku ligu?

Vzhľadom na veľkú popularitu EL nájdete v každej slovenskej stávkovej kancelárii veľké množstvo rôznych typov stávok. My najviac odporúčame stávkovú kanceláriu Tipsport a Fortuna.

3️⃣ Kedy začína skupinová fáza EL?

Skupinová fáza Európskej ligy v sezóne 2021/22 začína 16. septembra 2021.

4️⃣ Ktoré slovenské tímy nastúpia v Európskej lige?

V sezóne 2021/22 sa predstavil v kvalifikácii Európskej ligy Slovan Bratislava. Do skupinovej fázy však nepostúpil, keď prešiel cez 3. kolo kvalifikácie s Lincoln Red Imps ale následne v play-off kvalifikácie vypadol proti Olympiakosu.

Založiť účet Recenzia Posielajte peniaze rýchlo, bezpečne a bez poplatkov

Aktuálne bonusy

Tipsport bonus

20 € zdarma za overenie totožnosti

Získajte 20 € na prvé stávky po overení vašej totožnosti. Ponuka platí len pre nových zákazníkov Tipsportu.

Fortuna bonus

30 € bez rizika + 30 € + 30 FS + 30 € zdarma

Získajte vo Fortune bonus pre športové stávky aj kasíno zároveň! Podáš stávku za 30 EUR a ak nevyhráš máš peniaze späť + 30 € kredit +30 FS + 30 €.

DOXXbet bonus

70 free spins zadarmo

Získajte 50 voľných točení zdarma + ak zadáte SKAUT KÓD „TR14846“, tak získate ďalších 20 FS (spolu 70 spinov)

Ďaľšie bonusy

Najnovšie príspevky na fóre

Ano aj paypal na neho
Podavate aj nadalej cez bet365?
Časovo obmedzená akcia pri registrácii do Fortuny. Platí do 30.6....
Peniaze zadarmo do Fortuny
Dakujem
Zablokovaný účet na Bet365 (nedá sa doň prihlásiť)