Tipérsky slovník - pojmy ktoré by mal ovládať každý stávkar

Zdieľajte, ďakujeme:
Nenašli ste, čo ste hľadali? Opýtajte sa v našom stávkarskom fóre.
Odpoveď zaručená!
Americké kurzy (US)
Americké kurzy sú špecifické v tom, že sa udávajú z pohľadu 100 dolárov. Rozoznávame kladné a záporné americké kurzy. Ak je kurz záporný (napr.: -120), tak je potrebné vsadiť 120 USD, aby ste vyhrali 100 USD. Ak je kurz kladný (napr.: +160), tak pri stávke 100 USD vyhráte 160 USD (kurz +160 zodpovedá kurzu 2,6 a celkovo teda vyhráte 260 USD).
Ázijský hendikep (AH)
Asian handicap
Pri hendikepoch sa outsiderovi dáva fiktívny bodový náskok. Rozoznávame európsky hendikep a ázijský hendikep. Ázijské hendikepy nemajú na rozdiel od európskych hendikepov remízu. Ak teda nastane remíza, tak sa vám vklad vždy vráti (nastane VOID resp. PUSH). Ak nájdete napr. hendikep -1 a nie je vypísaná stávka na remízu, tak ide o ázijský hendikep (ak sa zápas skončí iba víťazstvom o jediný gól, tak vklad vám bude vrátený). Stretnúť sa môžete aj s dvojitými ázijskými hendikepmi napr. -1,25 (hendikep sa rozloží na -1 a -1,5), čo znamená, že pri výhre o gól, ste prehrali iba polku vkladu AH(-1,5) a druhá polka vkladu sa vám vráti AH(-1). Z tuzemských stávkových kancelárií môžete poznať výraz SBR (stávka bez remízy) v angličtine DNB (draw no bet), čo sa u ázijských hendikepov označuje ako AH(0). V amerických stávkových kanceláriách môžete natrafiť na výraz pk (pick), čo je obdoba uvedených stávok bez remízy (odporúčame čítať pravidlá stávkových kancelárií, pretože pri hokeji či amerických športoch sa môže jednať o stávky v riadnej hracej dobe alebo vrátane predĺženia).
Back
S pojmom Back sa môžete stretnúť predovšetkým v burze stávok. Je to klasická stávka ako v stávkovej kancelárií, ktorú uzatvárate s najlepším kurzom. Opačným pojmom je výraz Lay, teda v burze stávok vašu stávku ponúkate a ak túto stávku niekto príjme (bude ju backovať), tak bude stávka uzatvorená.
Bet
Stake
Stávka resp. výška vkladu na stávku.
Bookmaker
Sportsbook
Bookie
Bookmaker je anglický výraz a Sportsbook americký výraz pre stávkovú kanceláriu. Výraz Bookie sa používa predovšetkým na ázijskom kontinente. Slovom Bookmaker je označovaná aj osoba, ktorá tvorí kurzy a prijíma stávky.
Bonus
Stávkové kancelárie lákajú nových ale aj existujúcich zákazníkov rôznymi bonusmi. Ak dostanete bonus, tak ho budete musieť niekoľko krát pretočiť predtým, ako si budete môcť tento bonus vybrať. Niektoré stávkové kancelárie vám bonus na stávkovanie pripíšu ihneď po vašom vklade, iné až po požadovanom pretočení.
Burza stávok
Betting exchange
Burza stávok je prakticky stávková kancelária, ale rozdiel je v tom, že tu uzatvárajú stávky medzi sebou samotní užívatelia (zákazníci). Burza stávok je iba sprostredkovateľ a funguje z provízií, ktoré si odpočítava z víťazných stávok. Výška takejto provízie sa pohybuje väčšinou medzi 1% až 5%.
Currency
Mena
Pri otváraní hráčskeho účtu si každý hráč musí zvoliť menu, v ktorej bude hráčsky účet (ak je na výber). Ak posielate peniaze na účet v inej mene v akej máte svoj bankový účet, tak sa všetky prepočty robia automaticky podľa aktuálneho kurzu. Menu na hráčskom účte je možné zmeniť na požiadanie, ale nie všetky stávkové kancelárie to umožňujú.
Deposit
Vklad peňazí
Deposit je anglický výraz pre vklad. Ak chcete tipovať v stávkovej kancelárií, tak musíte peniaze najprv vložiť. Ak je stávková kancelária iba v anglickom jazyku, tak hľadajte výraz Deposit. Následne si budete môcť zvoliť platobnú metódu.
Decimálne kurzy (EU)
Decimálne kurzy (Decimal odds) sa používajú hlavne v Európe, preto majú skratku EU (Europe). Ak ste už niekedy stávkovali, tak určite tieto kurzy poznáte (napr. 1.6). Výšku výhry dostanete vynásobením kurzu s vašim vkladom. Ak stavíte 100 EUR s kurzom 1.9, tak vaša celková výhra bude 190 EUR (čistý zisk je 90 EUR).
Lay
Pojem Lay sa používa v stávkovej burze. Vy vypisujete stávku a čakáte kým ju niekto prijme. Viac informácií nájdete pod výrazom Back.
Money Line
Money line je stávka na celkové víťazstvo v zápase. Tento pojem sa používa hlavne v amerických stávkových kanceláriách pre americké športy. V amerických športoch sa rozhoduje vždy v predĺžení, preto sú tieto stávky rátané väčšinou vrátane predĺženia. Pri európskych športoch sa však môže situácia líšiť, preto odporúčame čítať pravidlá stávkovania, aby ste vedeli či ide o stávky vrátane predĺženia alebo na riadnu hraciu dobu.
Pick (Pk)
Tip na športovú udalosť. Môže to byť synonymum pre výraz AH(0), DNB resp. stávky bez remízy (SBR). Je dôležité čítať pravidlá vyhodnocovania stávok, aby ste vedeli či sa jedná o stávky vrátane predĺženia alebo riadnej hracej doby.
Push
Void
Ak je stávka vyhodnotená ako push resp. void, tak vám bude váš vklad na túto príležitosť vrátený. Stretnúť sa s tým môžete hlavne pri stávkach bez remízy (SBR) označovaných aj ako DNB, Pk, AH(0) alebo pri jednoduchých ázijských hendikepoch ako AH(-1), AH(-3) atď.
ROI
Yield
ROI je výnosnosť kapitálu, ktorá sa udáva v percentách za rok. U stávkujúcich ide väčšinou o ročnú výnosnosť ich banku. Ak má tipujúci bank 10.000 EUR a vyhrá 1.500 EUR, tak jeho ROI je 115%. ROI a Yield je prakticky to isté, len s tým, že Yield je čistý zisk. Yield podľa nášho príkladu bude 15%. Toto označovanie sa však často krát zamieňa a nie je to dôležité. Ak rátate čistý zisk (Yield), tak vaše čísla môžu byť záporné (napr. -74%). Ak máte pri ROI percentuálnu úspešnosť pod 100%, tak ste v strate (pri ROI sa nikdy nemôžete dostať do záporných percentuálnych čísiel).
Rollover
S rolloverom bonusu (pretočením bonusu) sa môžete stretnúť hlavne pri získaní bonusu od stávkovej kancelárie. Rollover vám určí koľko krát musíte pretočiť vklad a bonus predtým, ako budete môcť vybrať peniaze z hráčskeho účtu. Okrem potrebného pretočenia bonusu môže stávková kancelária určiť aj iné podmienky ako minimálny kurz, minimálny vklad alebo akú platobnú metódu môžete použiť.
Spoločenské stávky (Specials, Entertainments, Politics...)
Spoločenské stávky majú tú výhodu, že nemusíte rozumieť športu, stačí ak máte všeobecný prehľad. Medzi spoločenské stávky patria napr. "Kto vyhrá voľby?", "Kto bude ďalší americký prezident?" alebo "Odstúpi Grécko z Eurozóny?". V zahraničných stávkových kanceláriách môžete nájsť najrôznejšie spoločenské stávky.
Spread
Spread je americká obdoba ázijského hendikepu. Spread stávky by po správnosti mali byť hendikepy, ktoré v určitom momente vyrovnávajú kurzy. Napríklad kurz na favorita v basketbale je 1.3, ale ak dáme hendikep -8, tak kurz na favorita bude už 1.91 a na outsidera tiež 1.91. Vo všeobecnosti však americké stávkové kancelárie používajú výraz Spread ako ázijské hendikepy, preto kurzy nie sú vždy vyrovnané.
Surebet
Istá stávka
Pri využívaní rozdielnych kurzov z rôznych stávkových kancelárií môžete natrafiť na tzv. istú stávku (Sure bet). Jednoducho vsadíte na všetky možné výsledky konkrétneho stretnutia tak, aby ste boli vždy v kladných číslach. Zisky sú v tomto prípade teda isté, ale môžete natrafiť na najrôznejšie problémy a okrem toho stávkové kancelárie väčšinou udeľujú takýmto hráčom limity. Dôležité je, aby ste správne rozdelili vklady na jednotlivé stávky, ale na to slúžia Sure bet kalkulačky.
Superscore / Supertoto
V Superscore a Supertoto tipujete správne výsledky (presné skóre alebo 1X2) už od 0,1 EUR. Ak uhádnete minimálny počet stanovených tipov, tak vyhrávate určitú sumu z banku, ktorá sa prerozdeľuje podľa kľúča. Za minimálny vklad máte možnosť vyhrať desiatky tisíc EUR.
Value bets
Hodnotné stávky
Value bets (hodnotné stávky) sú stávky, ktoré majú pre tipérov hodnotu. Kurz vypísaný stávkovou kanceláriou musí byť teda väčší nanajvýš rovný vami vypočítanej pravdepodobnosti. Hodnotnými kurzami môžu byť rôzne kurzy napr. 5.4 ale aj 1.25. Kurzu 1.25 zodpovedá 80% pravdepodobnosť výhry. Ak ste našli tip, ktorému veríte minimálne na 80%, tak stávku podáte vtedy, ak v stávkových kanceláriách nájdete kurzy 1.25 a vyššie. Ak budete tipovať iba hodnotné stávky, tak by sa to malo prejaviť aj vo výsledkoch vášho stávkovania. Dôležité je dodržiavať vami stanovený Money management (najdôležitejšie z MM je, aby ste nikdy nepodávali stávky (sólo stávky) za viac ako 3-4% z vášho banku).
Withdrawal
Výber peňazí
Výška výberu peňazí väčšinou nie je obmedzená resp. limity sú pre väčšinu z nás dostačujúce. Problém môže nastať, ak ste dostali vstupný bonus a tento bonus ešte nie je pretočený. V takomto prípade môže byť výber zablokovaný alebo si budete môcť vybrať peniaze s tým, že prídete o bonus + výhry dosiahnuté použitím bonusu. Výber peňazí (angl. Withdraw) môže trvať niekoľko dní, záleží od použitej výplatnej metódy. Väčšinou peniaze dorazia do 2 až 10 pracovných dní.
Zlomkové kurzy (UK)
Zlomkové kurzy (Fractional odds) sa používajú hlavne vo Veľkej Británií, preto majú skratku UK (United Kingdom). Ak nie ste dobrý v matematike, tak kurzy ako 5/11 či 4/3 vám môžu robiť problém (odporúčame zvoliť iný formát). Stávkové kancelárie ponúkajúce zlomkové kurzy majú väčšinou k dispozícií aj decimálne (EU) kurzy. Na prevod medzi kurzami môžete využiť kalkulačku kurzov.
Založiť účet Recenzia Posielajte peniaze rýchlo, bezpečne a bez poplatkov

Aktuálne bonusy

Tipsport bonus

15 € zdarma za overenie totožnosti

Získajte 15 € na prvé stávky po overení vašej totožnosti. Ponuka platí len pre nových zákazníkov Tipsportu.

Fortuna bonus

Podaj svoju prvú stávku bez obáv o výsledok!

100% stávka zdarma od Fortuny. Podáš stávku za 30 EUR a ak nevyhráš máš peniaze späť.

Ďaľšie bonusy

Najnovšie príspevky na fóre

Thomas a ako to vidíš teda s tými zahranicnými? Co konrketne plati od marca...
Klienti Bwin presunuti do Sportingbull
Presne niečo takéto som hľadal ďakujem
Tabulka kurzov - zlomkové, decimálne, americké
ak si sa tam už raz registroval tak oni ťa evidujú. Prídu na to a okrem toho...
Novy účet na bet365