Je potrebné platiť daň z výhry zo stávkovania a lotérií?

Využiť bonus 30 € zadarmo za registráciu bez vkladu
Uplatniť 30 € stávku bez rizika
Využiť 70 € stávku bez rizika

Zistite či je potrebné platiť daň z výhry z online stávkovania, pokru, kasína a lotérií. Je rozdiel v zdanení výhry zo zahraničia a zo Slovenska? Všetko čo by ste mali ohľadom zdanenia výhier vedieť

Daň z výhry zo stávkovania v SR a zahraničí v roku

Mnoho z vás si kladie otázku či je potrebné zdaniť výhry zo stávkovania, pokru či hrania hier v kasíne cez internet (daň z výhry).

Čoraz väčší počet ľudí hrá na zahraničných portáloch a preto sa pozrieme hlavne na zdaňovanie výhier zo zahraničia.

O situácii v Slovenskej republike ohľadne zdaňovania výhier či už zo zahraničia alebo SR sa dozviete po prečítaní stanoviska, ktoré vypracoval člen slovenskej komory daňových poradcov.

Otázky a odpovede ohľadne zdanenia výhier

Musí sa platiť daň z výhier v zahraničnej alebo tuzemskej stávkovej kancelárií?
Zo stanoviska, ktoré je uvedené nižšie zistíte, že nemusíte zdaňovať žiadne výhry! Daň z výhier je pri hazardných hrách oslobodená od dane.

Musím platiť daň z výhry v zahraničnom online kasíne alebo poker herni?
Je to obdobné ako pri predchádzajúcej odpovedi. Výhry z tuzemských ako aj zahraničných hazardných spoločností sa nezdaňujú!

Kto je povinný zdaniť výhry z tipovania?
Stanovisko vypracované daňovým poradcom je určené pre fyzické osoby – nepodnikateľov. V prípade, že sa na tipovaní účastní samotná firma, tak ide o jej výnos a v takomto prípade je potrebné príjmy zdaniť.

Musí sa podávať daňové priznanie pri výhrach z online hazardných hier?
Výhry z hazardných hier vrátane výhier zo zahraničia sú oslobodené od dane. Z tohto dôvodu ich nie je potrebné uvádzať ani v daňovom priznaní a preto sa daňové priznanie nepodáva.

Online stávkové kancelárie
# Stávková kancelária Hodnotenie Stávkové možnosti Bonus
1. 9,1 Live tipovanie Priame prenosy Cash out Mobilná verzia stránky Aplikácia pre Android Aplikácia pre iPhone, iPad Ázijský handicap 4.000 €
2. 8,8 Live tipovanie Priame prenosy Cash out Mobilná verzia stránky Aplikácia pre Android Aplikácia pre iPhone, iPad Ázijský handicap 70 €
3. 7,2 Live tipovanie Priame prenosy Cash out Mobilná verzia stránky Aplikácia pre Android Aplikácia pre iPhone, iPad 5.000 €
4. 6,9 Live tipovanie Cash out Mobilná verzia stránky Aplikácia pre Android Aplikácia pre iPhone, iPad 5.000 €
5. 6 Live tipovanie Priame prenosy Cash out Mobilná verzia stránky Aplikácia pre Android Aplikácia pre iPhone, iPad Ázijský handicap 20 €
6. 4,5 Live tipovanie Cash out Mobilná verzia stránky Aplikácia pre Android Aplikácia pre iPhone, iPad Ázijský handicap Nie je

Stanovisko k dani z výhier zo zahraničia a SR

Podľa § 3 ZHZ (zákona o hazardných hrách) sa hazardnou hrou rozumie hra, v ktorých hráč po zaplatení vkladu, môže získať výhru, ak splní herným plánom vopred určené podmienky.

Výsledok hazardnej hry závisí výlučne alebo prevažne od náhody alebo od vopred neznámeho výsledku určitej okolnosti alebo udalosti.

Výsledok okolnosti alebo udalosti, ktorá určuje výsledok hazardnej hry, nesmie byť vopred nikomu známy a nesmie byť nikým ovplyvniteľný a nesmie byť v rozpore s pravidlami hazardnej hry. Hazardnými hrami sú:

  • a) lotériové hry,
  • b) hazardné hry v kasíne,
  • c) stávkové hry,
  • d) hazardné hry prevádzkované prostredníctvom výherných prístrojov,
  • e) hazardné hry prevádzkované prostredníctvom technických zariadení obsluhovaných priamo hráčmi alebo prevádzkované prostredníctvom telekomunikačných zariadení a videohry,
  • f) hazardné hry prevádzkované prostredníctvom internetu,
  • g) kartové hry mimo kasína,
  • h) charitatívne lotérie,
  • i) hry, ktoré nie sú hazardnými hrami podľa písmen a) až h), ak spĺňajú podmienky vyššie uvedené.

V zmysle § 8 ods.1 písm. i) ZDP (zákon o dani z príjmov) sú predmetom dane z príjmu fyzickej osoby aj príjmy dosiahnuté z výhier v lotériách a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní.

Podľa § 9 ods.2 písm. l) ZDP sú od dane z príjmov oslobodené aj výhry v lotériách a iných obdobných hrách prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa osobitných predpisov a obdobné výhry zo zahraničia. Týmto osobitným predpisom sa rozumie ZHZ.

V súlade s Metodickým pokynom k zdaňovaniu cien a výhier prijatých fyzickou osobou od 1.1.2014, ktorý spracovalo Finančné riaditeľstvo SR, odbor daňovej a colnej metodiky a ktorý zverejnilo na portáli finančnej správy www.financnasprava.sk v júni 2014, sa za príjmy, ktoré sú oslobodené od dane z príjmov, považujú len príjmy fyzickej osoby prijaté z hier, ktoré sú prevádzkované na základe individuálnej licencie udelenej Ministerstvom financií SR alebo obcou.

Vo všeobecnosti podľa § 16 ZHZ platí, že na hazardné hry, ktoré sú prevádzkované prostredníctvom internetu, sa požaduje individuálna licencia.

PoznámkaMetodický pokyn k zdaňovaniu cien a výhier sa zaoberá len tuzemskými výhrami a vôbec sa nezaoberá výhrami prijatými od zahraničných spoločností, ktoré prevádzkujú svoju činnosť na základe obdobnej licencie vydanej v zahraničí.

Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ fyzická osoba získa výhru z lotérie, stávky alebo inej podobnej hry od prevádzkovateľa, ktorému bola udelená individuálna licencia podľa ZHZ, takýto príjem plynie daňovníkovi zo zdrojov umiestnených na území SR a považuje sa za príjem, ktorý je od dane z príjmov oslobodený.

Nakoľko podľa § 9 ods.2 písm. l) ZDP je okrem príjmu plynúceho zo zdrojov umiestnených v SR oslobodený aj príjem, ktorý plynie z obdobných výhier zo zahraničia, považuje sa za príjem, ktorý je od dane z príjmov oslobodený tiež príjem plynúci z hazardných hier prevádzkovaných prostredníctvom internetu v zahraničí, teda príjem plynúci od prevádzkovateľov hazardných hier, ktorým bola udelená obdobná licencia v inom štáte mimo územia SR.

Uvedené platí bez ohľadu na to, či pôjde o členský štát EU alebo iný štát, ktorý svojim vnútroštátnym právnym predpisom upravuje a reguluje hazardné hry na svojom území.

UpozornenieAk ste našli článok alebo informáciu, že výhry nad 350 EUR sa musia zdaňovať, tak to neplatí pre hazardné hry.

Daň z príjmov sa vzťahuje na výhry a ceny prijaté z verejnej súťaže (napr. tombola), zo súťaže kde je okruh súťažiacich vybraný usporiadateľom (napr. TV kvíz), ďalej výhry z reklamnej súťaže alebo žrebovania (napr. zájazdová poukážka z losovania alebo SMS výhra) ako aj cena zo športovej súťaže (peňažná alebo nepeňažná výhra na športovom podujatí).

Tieto výhry sú predmetom dane v hodnote nad 350 EUR.  

Záver k stanovisku zdanenia výhier

Výhry fyzickej osoby z hazardných hier prevádzkovaných na internete tuzemskou osobou, ktorá je držiteľom individuálnej licencie podľa zákona ako aj zahraničnou osobou, ktorej bola udelená obdobná licencia v ktoromkoľvek inom štáte mimo územia Slovenska, sú od dane z príjmov fyzickej osoby oslobodené.

Za účelom určitej právnej istoty, ako aj z dôvodu preukázania v prípade preverovania zdaniteľných príjmov daňovou kontrolou odporúčam, aby hráč, ktorý poberá príjmy zo zahraničia a je registrovaný na zahraničnom hernom internetovom portáli v prvom rade preveroval, či daný prevádzkovateľ internetovej stávkovej kancelárie alebo internetovej herne a kasína je držiteľom licencie, ktorá by bola licenciou obdobnou, akú udeľuje regulátor pre tuzemské podnikajúce osoby na Slovensku.

PoznámkaStavkoveKancelarie.com zverejňujú recenzie iba na licencované stávkové kancelárie a preto nie je potrebné výhry zdaňovať. Taktiež nie je potrebné pri výhrach z hazardných hier podávať daňové priznanie.

Stanovisko vypracoval Ing. Róbert Janeček – člen slovenskej komory daňových poradcov.

Ing. Róbert Janeček
Daňový poradca

UpozornenieV prípade zmeny zákonov, ktoré majú vplyv na zdaňovanie výhier bude tento článok aktualizovaný v dostatočnom predstihu pred nadobudnutím platnosti zákona.

Kompletný zákon o hazardných hrách nájdete na slov-lex.sk (predpis 171/2005). Aj keď sa zákony neustále menia a finančná správa začala blokovať web stránky, tak aj v roku 2019 stále platí, že výhry od zahraničných prevádzkovateľov hazardných hier sa nezdaňujú.

Článok bol aktualizovaný

Založiť účet Recenzia Posielajte peniaze rýchlo, bezpečne a bez poplatkov
Aktuálne bonusy
Tipsport bonus

30 € zdarma + 100 Free spins len za overenie totožnosti

Získajte 30 € na prvé stávky + 100 voľných zatočení po overení totožnosti. Ponuka platí len pre nových zákazníkov.

Fortuna bonus

70 € bez rizika

Získajte vo Fortune bonus na kurzové stávky a kasíno zároveň! Stav si za 70 EUR bez rizika.

DOXXbet bonus

30 € bez rizika + 75 free spinov

30 € stávka zadarmo + 50 voľných točení zdarma + ak zadáte SKAUT KÓD „TR14846“ máte ďalších 25 FS navyše

Ďaľšie bonusy
Najnovšie príspevky na fóre
Pokerstrars.com , Betonline.ag , SBO , betfair.com alebo skus betinasia.com...
Otázka k zahraničnému stávkovaniu
Skus betinasia.com ak vies anglicky chod na arbusers.com je tam sekcia o...
Ako stavkovat u zahranicnych stavkovych...
Ani neviem kolko som bol v pluse mal som ho aj 15 rokov, no v posledných...
Bet365 dali mi limity
Copyright © 2008-2024 StavkoveKancelarie.com Mapa stránok | Podmienky používania | RSS | FAQ | Kontakt