Francúzi víťazne proti Španielom! Taliani vyhrali v súboji o tretie miesto.

Prečo sa vytvorila súťaž Liga národov? Ktoré stretnutia sú touto súťažou nahradené? Všetko sa dočítate v článku vrátane tabuliek, postupu na majstrovstvá v prípade neúspechu v kvalifikácií.

Liga národov 2020/21 (UEFA) – program, tabuľka, hrací formát a postup

V septembri opäť začína Liga národov. Na začiatku odohrá hneď každé mužstvo dva zápasy. Druhé dvojkolo pokračuje zápasmi od 10.10.2020. Posledné dvojkolo sa bude hrať od 14.11.2020.

Touto súťažou sa UEFA snaží jednak zatraktívniť priateľské stretnutia ako aj zastrešiť si televízne práva. Hlavným cieľom Ligy národov je náhrada za priateľské zápasy.

Celá súťaž je rozdelená do 4 líg podľa výkonnosti mužstiev (A,B,C,D), ktoré to potom ďalej rozdeľujú na skupiny (napr. A1, A2, A3 a A4). Dá sa tu zostúpiť, ako aj postúpiť do vyššej alebo nižšej ligy.

Aby táto súťaž mala nejaký zmysel, hrá sa tu aj o možnosť postupu na záverečné turnaje, či už sú to Majstrovstvá Európy alebo MS vo futbale. Samotná Liga národov určuje aj celkového víťaza a to tak, že sa odohrá semifinále a finále (+ zápas o tretie miesto). Keďže víťaz môže byť len jeden, logicky budú hrať semifinále najlepšie mužstvá z Ligy A (všetko sa rozhoduje na záverečnom FINAL FOUR).

AKTUALIZÁCIA - Kto si zahrá Final Four Ligy národov v roku 2021?

V novembri 2020 sa skončili základné skupiny Ligy národov a rozhodlo sa o postupujúcich ako aj zostupujúcich. V roku 2020 postúpili do hlavného finále tzv. Final Four Francúzsko, Španielsko, Belgicko a Taliansko. Záverečné finále sa bude hrať od 6. do 10.10.2021. 

FázaDátum / 2021MiestoZápasVýsledok
Finále 10.10. Miláno FRA – SPA 2:1
3. miesto 10.10. Turín BEL – ITA 1:2
Semi-final 7.10. Miláno BEL – FRA 2:3
6.10. Turín ITA – SPA 1:2

Bohužiaľ Slovensko zostúpilo do skupiny C a jeho šanca na dodatočné prebojovanie sa na MS 2020 cez Ligu národov je nereálna (platí za predpokladu, že nepostúpime z kvalifikácie na MS).

Kto postúpi na MS 2022 z Ligy národov 2020/2021? 

Celkového víťaza Ligy národov spoznáme vždy z Ligy A (ide o najlepšiu ligu). Všetko sa rozhodne vo FINAL FOUR, kde si najlepšie mužstvá z každej skupiny v Lige A zahrajú proti sebe playoff. 

Zároveň platí, že najlepšie tímy z Ligy B postúpia do Ligy A a naopak najhoršie tímy z Ligy A zostúpia do Ligy B. Takto je to potom aj v ďalších ligách okrem poslednej (Liga D). Mužstvá, ktoré skončia na posledných priečkach v Lige C budú hrať baráž o zostup do Ligy D (zostúpia iba dvaja, pretože v Lige D sú len dve skupiny).

Z Ligy národov môžu dvaja najlepší postúpiť aj na MS 2022 v Katare. Tentokrát sú pre Ligu národov 2020/2021 voľné dve miestenky. Funguje to tak, že sa dve najlepšie mužstvá z LN (nerátajú sa mužstvá, ktoré postúpili z kvalifikácie priamo na MS alebo do play off európskej kvalifikácie) pobijú o postup ešte v playoff európskej kvalifikácie. Samotné playoff bude tvoriť 10 tímov (mužstvá, ktoré skončili na druhých miestach v skupine európskej kvalifikácie) a 2 tímy z Ligy národov. Z tohto play-off ostanú tri mužstvá, ktoré potom postúpia spolu s desiatimi mužstvami, čo skončili na prvých miestach európskej kvalifikácie. Celkovo do Kataru postúpi 13 mužstiev z Európy.

PoznámkaAk účastník ligy A postúpil z kvalifikácie (alebo sa kvalifikoval do play-off kvalifikácie), tak automaticky prenecháva svoje miesto ďalšiemu účastníkovi v celkovom poradí (ak sa nenájde žiadne mužstvo z Ligy A, tak sa prechádza automaticky do Ligy B atď.). 

Rozpis zápasov Slovenskej reprezentácie v Lige B skupina 2

04.09.2020 Slovensko – Česko 1:3
07.09.2020 Izrael – Slovensko 1:1
11.10.2020 Škótsko – Slovensko 1:0
14.10.2020 Slovensko – Izrael 2:3
15.11.2020 Slovensko – Škótsko 1:0
18.11.2020 Česko – Slovensko 2:0

Tabuľka Ligy národov (A1 = Liga A v skupine 1)

Slovenská republika pôsobí v Lige B Skupina 2. Slovensko bude v Lige národov bojovať nielen o postup do Ligy A, ale zároveň si zvyšuje aj šancu na postup do záverečného turnaja (ME alebo MS). UEFA Nations League je vynikajúcou súťažou hlavne pre mužstvá, ktoré majú problém sa dostať na veľké futbalové turnaje. 

VysvetlivkyA1 znamená, že ide o najlepšiu ligu a číslo 1 znamená, že ide o prvú skupinu. Skupina 1 neznamená, že má väčší význam. Ide len o rozdelenie mužstiev do skupín.

Liga A Skupina 1

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga A Skupina 2

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga A Skupina 3

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga A Skupina 4

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga B Skupina 1

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga B Skupina 2

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga B Skupina 3

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga B Skupina 4

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga C Skupina 1

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga C Skupina 2

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga C Skupina 3

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga C Skupina 4

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga D Skupina 1

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Liga D Skupina 2

Tabulku poskytuje SofaScore.com

Postúpi celkový víťaz Ligy národov automaticky na majstrovstvá? 

Celkový víťaz môže byť len jeden a ten je známy v júni. Prvým historickým víťazom Ligy národov bolo v sezóne 2018/2019 mužstvo Portugalska, ktoré porazilo vo finále Holandsko 1:0. Toto víťazstvo ale neznamená postup na záverečný turnaj. Išlo len o celkového víťaza.

Prečo sa hrá Liga národov? 

Liga národov je určité spestrenie oproti klasickým a nudným prípravným medzištátnym zápasom. Ide od UEFA o veľmi dobrý ťah, pretože zápasom dávajú istú váhu a hlavne vďaka Lige národov majú väčšiu šancu postúpiť na záverečné turnaje aj mužstvá so slabším rankingom.

Program Ligy národov (zápasy v skupinách sa hrajú aj s odvetami)

Prvé dvojkolo 03 - 08.09.2020
Druhé dvojkolo 10 - 14.10.2020
Tretie dvojkolo 14 - 18.11.2020
Final Four  (semifinále a finále o pohár Ligy národov) 02 - 06.06.2021

Ďalej sa bude hrať ešte play off o zostup do divízie D, ktoré sa uskutoční medzi poslednými štyrmi tímami v Lige C (playoff sa hrá na dva zápasy a dvaja zostupujú do Ligy D). Zároveň prvé mužstvá zo skupín z Ligy D (sú len dve skupiny) postúpia do Ligy C. 

Dvaja najlepší z Ligy národov (okrem mužstiev, ktoré postúpili priamo cez EURO kvalifikáciu a tímov postupujúcich do playoff EURO kvalifikácie) si zahrajú ešte playoff kvalifikáciu o MS v Katare 2022. Tieto zápasy budú na programe až potom, ako sa skončí celá európska kvalifikácia. 

Koľko tímov a ako sa kvalifikujú na MS vo futbale? Na MS v Katare postupuje priamo prvých 10 tímov z EURO kvalifikácie (kvalifikácia má 10 skupín) + 10 tímov z druhých miest spolu s dvomi najlepšími tímami z Ligy Národov si zahrajú playoff o postup na MS v Katare. Celkovo z Európy postupuje 13 mužstiev (10 priamo z kvalifikácie a 3 z play-off).  

Tipy na zápasy Ligy národov

Aj tento rok vám budeme prinášať tipy z futbalových zápasov, pričom nebude chýbať ani Liga národov. Všetky dostupné tipy a analýzy (prevažne z futbalu) sú dostupné na našom webe. 

Víťazi Ligy národov – historicky

SezónaVíťaz2.3.
2020/2021 Francúzsko Španielsko Taliansko
2018/2019 Portugalsko Holandsko Anglicko

Najčastejšie otázky a odpovede

Čo by ste mali vedieť o Lige národov? 

  • LN je rozdelená do štyroch líg, pričom každá liga má 4 skupiny (neplatí pre Ligu D)
  • Jednu skupinu tvoria štyri tímy (hrá sa systémom doma – vonku)
  • Víťaz skupiny postupuje do vyššej ligy a posledný zostúpi do nižšej
  • LN má aj svoje vyvrcholenie (Final Four), kde sa v play-off stretnú víťazi skupín z ligy A
  • Vďaka Lige národov je možné ešte zabojovať aj o záverečný turnaj (ME či MS)

Kedy sa hrá Liga národov? 

Zápasy v skupinách sa odohrávajú väčšinou v septembri, októbri a novembri (párne roky podľa ME a MS). Zápasy Ligy národov v skupinách sa odohrajú skôr ako začne kvalifikácia na najbližšie MS resp. ME vo futbale (neplatí v období epidémie, keď sa termíny posúvajú pre koronavírus). 

Nahrádza Liga národov európsku kvalifikáciu?

Liga národov nenahrádza žiadnu kvalifikáciu. Je to doplnková súťaž, ktorá nahrádza priateľské medzištátne zápasy. LN dáva zároveň šancu postúpiť tímom na záverečný turnaj v prípade, že neupeli v európskej kvalifikácii.

Ako sa dá postúpiť z Ligy národov na MS alebo ME vo futbale?

Áno dá sa, ale v žiadnom prípade to nebude priamy postup. Dá sa postúpiť do play-off kvalifikácie, kde si tímy zmerajú sily s ďalšími účastníkmi z európskej kvalifikácie (mužstvá, ktoré nepostúpili priamo z kvalifikácie). Platí pre MS (pri ME sa bude odohrávať play-off iba medzi účastníkmi Ligy národov).

Založiť účet Recenzia Posielajte peniaze rýchlo, bezpečne a bez poplatkov

Aktuálne bonusy

Tipsport bonus

20 € zdarma za overenie totožnosti

Získajte 20 € na prvé stávky po overení vašej totožnosti. Ponuka platí len pre nových zákazníkov Tipsportu.

Fortuna bonus

30 € bez rizika + 30 € kredit

Získajte vo Fortune bonus pre športové stávky aj kasíno zároveň! Podáš stávku za 30 EUR a ak nevyhráš máš peniaze späť + 30 € kredit.

DOXXbet bonus

70 free spins zadarmo

Získajte 50 voľných točení zdarma + ak zadáte SKAUT KÓD „TR14846“, tak získate ďalších 20 FS (spolu 70 spinov)

Ďaľšie bonusy